Príbeh amerického bankára - Mladý fotograf

Mladý fotograf
Celoslovenská iniciatíva Rozumieme nadaným
Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Sabinov
Prejsť na obsah
Foto
Príbeh amerického bankára zo Šariša

Životný príbeh americko-slovenského podnikateľa, bankára a filantropa Michala Bosáka spoznávali nadaní štvrtáci zo základnej školy na Šmeralovej ulici v Prešove. Vyučovanie zamerané na históriu, čítanie s porozumením a matematické myslenie bolo spomienkou na najvýznamnejšiu osobnosť slovenského krajanského života v Spojených štátoch na začiatku 20. storočia.
Rodák z Okrúhleho (okres Svidník) Michal Bosák sa narodil 10. decembra 1869. V lete pomáhal pri práci doma a štyri zimy strávil ako žiak v škole. Naučil sa čítať, písať i počítať. Už ako 16 a pol ročný sa vybral za prácou do Ameriky s jediným dolárom vo vrecku. Po trojtýždňovej plavbe dorazil do cieľa, no v nocľahárni o spomínaný dolár napokon prišiel. Ukradli mu ho. Bez peňazí začínal triedením uhlia, v uhoľnej bani, pri stavbe železnice.

Presťahovaním sa do Freelandu, kde sa o rok neskôr oženil, si talentovaný Michal Bosák začal plniť svoje sny. Vlastnil obchod, usilovne sa učil po anglicky a dopĺňal si vzdelanie. Svojou usilovnosťou a inteligenciou si získal slovenských vysťahovalcov, ktorí sa na neho obracali o radu a pomoc. Neskôr si založil veľkoobchod, agentúru lodných spoločností a otvoril súkromnú banku Michal Bosak Private Bank. Stal sa známou osobnosťou.
MLADYFOTOGRAF.SK
portál mladých fotografov regiónu Šariš
Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Sabinov
Copyright © 2018 - Mladyfotograf.sk.sk. Všetky práva vyhradené.
Návrat na obsah